Základní škola Nepomuk
Neděle 26. června 2016, svátek má Adriana
zsnepomuk@volny.cz
+420 371 591 139

Základní škola Nepomuk

Aktuality

Fotbalový turnaj

Vloženo 13.05.2016

Z fotbalového turnaje pořádaném na žinkovském fotbalovém hřišti naši fotbalisté z 1. stupně ZŠ postoupili do dalšího kola do Chlumčan. Zde se jim už tak nedařilo a obsadili 5. a 6. místo.

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Osvětová činnost

Vloženo 12.05.2016

V rámci osvětové činnosti chlapci ze 6. tříd vyslechli z úst zkušené lektorky Aleny Paroubkové přednášku na téma na startu mužnosti. Je naprosto jasné, že citlivá témata vnímají žáci škol od externích lektorů jinak, než kdyby informace získávali od vyučujících nebo známých osob.

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Český den proti rakovině

Vloženo 12.05.2016

Nepomuckou základní školu navštívila v rámci Českého dne proti rakovině čtveřice z Nepomuka a blízkého okolí, nyní studenti plzeňských středních škol a čtveřice prodávala tradiční žluté kvítky a rozdávali informační letáčky.

Kliknutím obrázek zvětšíte

Prvňáčci berou čarodějnice vážně

Vloženo 29.04.2016

Děti ze třídy 1.C, kde je třídní učitelkou p. Mgr. L. Zemanová, se na 30. dubna na večer, kdy se budou pálit čarodějnice, připravily velmi zodpovědně. Většina jich byla oblečena do odpovídajích kostýmů, některé děti dokonce přinesly kouzelné lektvary a další čarodějnické rekvizity. V pátek celá třída v rámci výuka plnila celou řadu čarodějnických úkolů.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

Kliknutím obrázek zvětšíte

Zajímavá přednáška

Vloženo 26.04.2016

Paní Mgr. Miloslavu Rutovou, poslankyni Parlamentu ČR, jsme ve škole přivítali koncem února, tehdy se zajímala především o školskou problematiku. Tentokrát využila pozvání nepomuckého Fénixu a v aule naší školy přednášela více než 4 desítkám zájemců o kineziologii, kterou se zabývá více než 20 let. Poutavým a vtipným vyprávěním vysvětlila, jak se k metodě nazývané OneBrain (jeden nebo jednotný mozek) dostala, podrobně vysvětlila cestu od terapeutické práce až k činnosti lektorské a jakých výsledků se svými klienty dosáhla. Mezi přítomnými byli mnozí absolventi jejích kurzů a tak se celkem přirozeně po 90 minutové přednášce rozproudila zcela neformání diskuze.

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Fotbalová družstva postupují

Vloženo 26.04.2016

Na žinkovském fotbalovém hřišti se sešla fotbalová družstva ze základních škol části okresu Plzeň-jih. Hrály se zápasy ve dvou věkových kategoriích, jednu skupinu tvořili hráči z 1. - 3. tříd a druhou čtvrťáci s páťáky. Teplota velmi málo nad nulou a silný vítr byly pro všechna zúčastněná družstva sice nepříjemným soupeřem, ale kluci i děvčata sehráli velmi pěkné zápasy. Nepomučtí se vraceli domů v dobré náladě, obě družstva postoupila ze 2. míst do okresního kola do Přeštic. Blahopřejeme k postupu!

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

Kliknutím obrázek zvětšíte

Plavecký výcvik

Vloženo 26.04.2016

Děvčata a kluci ze 2. tříd pravidelně od února do konce dubna dojížděli každé úterý do klatovského bazénu, kde absolvovali pod vedením instruktorů plavecké školy výcvik. V celkem 10 dvouhodinových lekcích si osvojili základy plavání a jsou na nadcházející prázdniny na letní koupání dobře připraveni.

Fotografie naleznete ve fotogalerii. Foto Mgr. Jana Berkovcová

Kliknutím obrázek zvětšíte

Projektový den

Vloženo 25.04.2016

V rámci projektového dne, který byl věnován osobnosti české historie Karlu IV., byla téměř celá nepomucká škola v pátek 22. dubna v pohybu. Žáci 4. - 9. ročníku byli zapojeni do mnoha různorodých činností, které s osobností Karla IV. souvisejí. Děti si mohly zvolit stanoviště podle svého zájmu, nabídka byla velmi pestrá. Kreslily panovníkův portrét, vybarvovaly dobové kostýmy, psaly texty středověkým písmem, krátký zápis doplnily pečetním voskem. V atriu školy navozovala dobovou atmosféru reprodukovaná středověká hudba, v učebně výtvarné výchovy vznikala gotická vitrážová okna. Internet dívky i kluci využili při překladech písemných dokumentů i při vyhledávání informací o významných osobnostech na Karlově dvoře nebo o architektonických památkách, jejichž stavba byla iniciována právě tímto panovníkem. Dalšími úkoly, které mladí historici museli během projektu vyřešit, bylo hledání příbuzenských vazeb tehdejší evropské šlechty, orientace ve středověkých mapách, převody středověkých měr a vah, ti starší dokázali spočítat i hmotnost Karlova mostu a určit vlastnosti a složení drahých kamenů, které zdobí Svatováclavskou korunu.

V tělocvičně se během dopoledne vystřídaly 3 skupiny žáků, aby zhlédli pořad skupiny FABER o Karelu IV. Během představení postupně žáky a žákyně seznámili otec a syn Pěnkavovi s oblečením doby Karla IV., školákům předvedli způsoby stolování, oblékání, lovu, přiblížili, jakou roli měl na královském dvoře šašek nebo herold, kdo byl členem královské družiny, jaké zbraně používali tehdejší bojovníci a rytíři.

Vyučující ve třídách potom dětem vyprávěli další zajímavé příběhy z doby římského císaře a českého krále. V poslední hodině pak všichni společně připravili materiály z jednotlivých stanovišť pro plakáty.

Důležitou součástí byla i závěrečná prezentace a společné hodnocení práce jednotlivých skupin.

Velké poděkování, slova chvály a uznání patří p. uč. V. Janouškové za velmi pečlivou přípravu celého projektového dne. Poděkování si zaslouží všichni, kteří se do realizace celodenního programu ochotně zapojili.

Kromě práce dětí ve skupinách byl do školy pozván autor projektu Faber pan Pěnkava, cílem projektu je tzv. živoucí historie přibližující různá historická období. Pořad o Karlu IV. byl doplněním projektového dne žáků nepomucké školy. Samozřejmě jsem chtěli z tohoto pořadu přinést fotografickou reportáž i videozáznam, ale p. Pěnkava sice nerad, ale přece jen povolil omezené fotografování, natáčení pro videozáznam zakázal naprosto striktně. Jeho přání jsme sice respektovali, ale důvody zákazu lze pochopit jen těžko.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

 

Kliknutím obrázek zvětšíte

Válčení v době husitské

Vloženo 21.04.2016

Žáci 4. - 7. tříd měli možnost se zajímavou a přitažlivou formou seznámit s válčením v době husitské. Dva členové skupiny historického šermu Pernštejni zavítali do tělocvičny nepomucké školy a v hodinovém programu názorně přiblížili žákům školy dobu, oblečení, zbraně a způsoby boje. Vystoupení začalo opakováním z dějepisu, žáci ochotně odpovídali na otázky, jako např. kdo měl ve středověku ve společnosti hlavní slovo, co bylo příčinou příčinou husitských bouří apod.

Následovala "módní přehlídka" dobového oblečení a vybavení bojovníků. Další ukázka se odehrála už za spolupráce dvou desítek žáků školy, kteří dle instrukcí šermířů představovali bojovníky na válečném voze z proslulé husitské vozové hradby, někteří obsluhovali střelné zbraně, jedna dvojice představovala tzv. pavézníky a čast byla zařazena mezi pěšáky.

Ukázku programu Jak bojovali husité pokračovala komentovanou ukázkou souboje křižáků a husitů na volné ploše. Děti se seznámily s funkcí husitského vozu z vozové hradby. V průběhu programu byly žákům představeny klasické středověké sečné i palné zbraně, děti se dozvěděli tajemství výcviku husitských bojovníků, kteří bývali obyčejnými venkovskýmí rolníky a řemeslníky. Šermíři v závěrečné části programu názorně předvedli souboje různými druhy sečných zbraní, ukázali jejich nevýhody i přednosti.

Program zakončil slib všech přítomných, že nikdy v budoucnu proti nikomu žádnou zbraň nepozvednou.

Šermíři se představili jako opravdoví profesionálové, dokázali děti zaujmout od první minuty, pochvalu zaslouží jejich kvalitní a vtipný slovní doprovod. Vzájemný šermířský souboj děti odměnily bouřlivým potleskem.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.
 

 

Kliknutím obrázek zvětšíte

Super akce

Vloženo 14.04.2016

V rámci preventivně výchovných akcí jsme do školy pozvali velmi netradičného lektora. K této volbě jsme přistoupili především díky mnoha velmi příznivým ohlasům celé řady škol.

V tělocvičně žákům druhého stupně velmi poutavou formou vyprávěl svůj životní příběh člověk, který sice nikdy drogám ani cigaretám neholdoval, mnohým, jak se i u nás potvrdilo, připomíná lidově řečeno "feťáka".

Během krátké chvíle si dokázal děti získat na svou stranu, vzpomínal na dobu středoškolských studií, kdy sice s kamarády občas zašel na pivo, ale především ho lákalo BMX kolo. Místo vysedávání v hospodách cca od 16 let věnoval veškerý volný čas tréninkům. Výsledky se začínaly projevovat, píle, snaha a vytrvalost nakonec Dominika Nekolného vynesly mezi absolutní světovou špičku a v roce 2014 k titulu mistra světa v BMX. Dnes naprostý abstinent se denně věnuje jednak tréninkům a také lektorování na školách. Přednášku doplnil ukázkami triků, které předvádí na soutěžích po celém světě.

Děti z prvního stupně sice přednášku nevyslechly, ale o to víc si užívaly BMX show, během které Dominik předvedl velmi pestrou paletu triků, která nadchly všechny přítomné. Na všechny, kdo měl možnost program sledovat, udělal Dominik obrovský dojem a děti zaujal jak vyprávěním, tak i ukázkami toho, jak se jako profesionální sportovec během své BMX kariéry naučil své kolo ovládat.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

Kliknutím obrázek zvětšíte

Stránka:
1 (2) 3 4 5 6 7

Kalendář

<<  Červen 2016  >>

PoÚtStČtSoNe
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3


 

Vybraný citát

A. Einstein:

Dvě věci jsou nekonečné: vesmír a lidská hloupost, ale s tím vesmírem si nejsem jist.

EU peníze školám

Copyright © 2006 - 2016 Základní škola Nepomuk

FoXprofi.com